Pomagamy usunąć eternit!2012-10-19  

 

 

 
  
 
 
                                                                                                                      Pomagamy usunąć eternit!
 
 
Z mocy ustawy sejmowej z końcem 1998 r. w Polsce zakończono produkcję wyrobów zawierających azbest /wza/, a wśród nich bardzo popularnego pokrycia dachowego jakim był eternit. Na posiadaczy wza nałożono obowiązek inwentaryzowania oraz oceny stanu technicznego i przestrzegania specjalnych procedur w trakcie usuwania, transportu i składowania tego typu wrobów.
Przyjęty przez rząd RP Krajowy „Program usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest stosowanych na terytorium Polski” określił zadania dla samorządów gminnych, które od 2008 roku realizuje Związek. Zadania te to:
1.Spowodowanie wypełnienia przez właścicieli obiektów budowlanych tzw.” arkuszy oceny stanu i możliwości bezpiecznego użytkowania”.
    Realizacja: w roku 2004 właściciele nieruchomości zgłaszali posiadane wza sołtysom, zaś w roku 2008 spisu „z natury” dokonali na terenie całego Związku rachmistrze. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy nieruchomość nie widnieje w specjalnej bazie danych, a na niej znajduje się wza. Aktualizacji bez konsekwencji wraz z wypełnieniem arkusza można dokonać każdego dnia roboczego w siedzibie Związku, Berzyna 6 w godz.700 – 1500.
2. Sporządzanie wykazu zbiorczego obiektów budowlanych, które zawierają azbest, pod kątem grup pilności.
3. Przekazywanie zebranych informacji do Wielkopolskiego Urzędu marszałkowskiego.
W styczniu 2009 roku Zarząd Związku przyjął „Program usuwania wyrobów zawierających azbest na terenie gmin – uczestników Związku Międzygminnego „Obra” na lata 2009- 2032”.
Program ten ma za zadanie wspierać prywatnych właścicieli nieruchomości znajdujących się na obszarze działania Związku w usuwaniu wza. Na nieruchomościach znajdujących się na obszarze działania znajduje się ponad 10 300 ton tych wyrobów, w tym na terenie Gminy: Siedlec ok. 4 445 ton, Przemęt ok. 2 490 ton, Wolsztyn ok. 3380 ton.
Usuwanie tak dużych ilości wza wymaga znacznych nakładów finansowych, co wobec ograniczonych środków finansowych czyni cały proces długotrwałym. Istota rzeczy polega zatem na tym, aby podejmować i wspierać te działania właścicieli nieruchomości, które :
- zmierzają do usunięcia wza o III, najwyższym stopniu pilności usunięcia
- eliminują bądź w bardzo znacznym stopniu ograniczają negatywny wpływ wza na zdrowie człowieka.
Związek, począwszy od 2009 roku regularnie ogłasza nabór wniosków na udzielenie finansowego wsparcia właścicielom nieruchomości, którzy decydują się na usuniecie wza. W latach 2009 – 2011 udało nam się usunąć blisko 1000 ton eternitu z blisko 450 nieruchomości. W roku 2012 planujemy usunąć dalsze 400 ton. Nasza udział w usuwaniu wza polega na :
- wyłonieniu w drodze nieograniczonego przetargu podmiotu gospodarczego, posiadającego stosowne uprawnienia i sprzęt do demontażu, transportu i utylizacji wza
- poniesieniu 100% kosztów transportu wza z nieruchomości do miejsca składowania
- poniesieniu 100% kosztów składowania na specjalnie do tego celu wyznaczonym skladowisku
- poniesieniu 70% kosztów demontażu pokryć dachowych (te stanowią ponad 96%  wszystkich wza znajdujących się na obszarze działania Związku).
Program będzie kontynuowany w nadchodzącym roku, zaś termin składania nowych wniosków upływa 31 marca 2013 r.. Jednak już dziś właściciele nieruchomości, którzy mają zamiar usunąć wza powinni rozpocząć działania, które pozwolą im zabezpieczyć środki finansowe na nowe pokrycia dachowe. Przy próbach samodzielnego usuwania eternitu właściciel nieruchomości musi mieć na uwadze kardynalną zasadą, która zobowiązuje go do usuwania etenitu tylko i wyłącznie przez firmy posiadające uregulowany stan formalno-prawny w zakresie wykonywania usług remontowych i rozbiórkowych związanych z wytwarzaniem odpadów zawierających azbest. Aktualny wykaz takich firm każdy zainteresowany znajdzie w Starostwie Powiatowym w Wolsztynie, w Wydziale Ochrony Środowiska, Leśnictwa i Rolnictwa.
W przypadku konieczności pozyskania dodatkowych informacji zapraszamy na stronę www.zmobra.pl lub o bezpośredni kontakt z pracownikami Zwiąku Międzygminnego „Obra”, Berzyna 6, tel. 68 – 347 42 70.
 
                                                             Zarząd Związku Międzygminnego “Obra”