OBOWIĄZKI PRZEDSIĘBIORCÓW W ASPECKIE USTAWY O PRAWIE OCHRONY ŚRODOWISKA I O ODPADACH2012-03-19  

 

UWAGA!  
PRZEDSIĘBIORCY, INSTYTUCJE, URZĘDY, ICH JEDNOSTKI ORGANIZACYJNE ORAZ  OSOBY FIZYCZNE PROWADZĄCE DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZĄ
 
Niektóre obowiązki przedsiębiorców w zakresie ochrony środowiska wynikające z ustawy z dnia z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska(tekst jednolity Dz.U.08.25.150, ze zmianami) oraz ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (tekst jednolity z 2010 r., Dz. U. Nr 185, poz. 1243, ze zmianami):
1. Złożenie informacji o wytwarzanych odpadach:  jeśli wytwarzane są odpady niebezpieczne w ilości do 100 kg rocznie lub inne niż niebezpieczne i komunalne w ilości powyżej 5 ton rocznie. Informację składa się w Starostwie Powiatowym w Wolsztynie. Przy czym, najczęstszymi odpadami niebezpie-cznymi są: świetlówki, baterie, sprzęt komputerowy, sprzęt AGD i RTV.
2. Wniosek o wydanie decyzji zatwierdzającej program gospodarki odpadami niebezpiecznymi,  jeśli wytwarzanych jest więcej niż 100 kg odpadów niebezpiecznych lub 5 ton innych niż niebezpieczne i komunalne w roku. Wniosek składa się w Starostwie Powiatowym w Wolsztynie.
3. Wniosek o wydanie decyzji zatwierdzającej program gospodarki odpadami, jeśli świadczone są usługi poza zakładem: budowy, rozbiórki, remonty, czyszczenie zbiorników, konserwacje i naprawy. Wniosek składa się do Departamentu Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu.
4. Wniosek o pozwolenie na wytwarzanie odpadów w instalacjach, jeśli wytwarzanych jest powyżej 1 tony odpadów niebezpiecznych rocznie lub powyżej 5 tys. ton innych niż niebezpieczne. Wniosek składa się do Departamentu Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu.
Informację o wytwarzanych odpadach, wniosek o zatwierdzenie programu gospodarki odpadami, w tym niebezpiecznymi, wytwórca powinien przedłożyć w/w organom 30 dni przed terminem rozpoczęcia lub zmiany profilu działalności. Program gospodarki odpadami, w tym niebezpiecznymi, powinien zawierać :
1.    Rodzaje odpadów przewidzianych do wytworzenia.
2.    Informacje wskazujące na sposoby zapobiegania negatywnemu oddziaływaniu odpadów na środowisko.
3.    Opis dalszego sposobu gospodarowania odpadami z uwzględnieniem zbierania, transportu, odzysku i unieszkodliwiania.
4.    Wskazanie sposobu magazynowania.
5.    Oznaczenie obszaru prowadzonej działalności.
Obowiązki ewidencyjne, finansowe i sprawozdawcze wynikające z ustaw: Prawo ochrony środowiska i o odpadach:
1.    Prowadzenie, aktualizowanej co pół roku ewidencji:
·         ilości i jakości pobranej wody,
·         ilości, stanie i składzie ścieków wprowadzanych do wód i ziemi,
·         emisji z prowadzenia hodowli drobiu,
·         zanieczyszczania wód w związku z hodowlą ryb,
·         ilości przeładunku benzyn silnikowych,
·         ilości i rodzaju spalanego paliwa w piecach i pojazdach służbowych.
Na podstawie w/w ewidencji składać należy co pół roku do Departamentu Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu wykaz określający zakres korzystania ze środo-wiska wraz z naliczoną opłatą. Jeśli wyliczona opłata przekracza kwotę 400,00 zł, należy ją wpłacić na rachunek redystrybucyjny Departamentu Środowiska Urzędu Marszałkow-skiego w Poznaniu.
2. Prowadzenie ewidencji ilościowej i jakościowej odpadów niebezpiecznych lub innych niż niebezpieczne w ilości przekraczającej ustawowe zwolnienia przy pomocy „Karty ewidencji odpadów”.
3. Przekazywanie odpadów przy pomocy „Karty przekazania odpadu”.
3. Wytwarzający odpady winien sporządzić podstawową charakterystykę wytwarzanych odpadów.
4. Zanieczyszczający powietrze powinien złożyć wniosek o rejestracje do Krajowej bazy o emisji gazów cieplarnianych i innych substancji KOBIZE – od 2012 r. z danymi za 2011 r (www.krajowabaza.kobize.pl).
5. Prowadzący ewidencję odpadów winien złożyć do 15 marca każdego roku, do Departa-mentu Środowiska Urzędu Marszałkowskiego  „Zbiorcze zestawienie danych o rodzajach i ilości odpadów […].  
Niewykonanie obowiązku skutkuje karą w wys. 500,00 zł. Obligatoryjne kary obowiązują również m.in. za nie złożenie informacji o wytwarzanych odpadach, przekazywanie odpadów  nieuprawnionym podmiotom itp.
 
 
    Wyciąg z obowiązujących przepisów: Eleonora Mikołajczak – Główny specjalista ds. ochrony środowiska Związku Międzygminnego „Obra”. Berzyna 6, Tel. 68 347 31 63